سلام

به زبانیک خیلی خوش آمدید.

زبانیک یک مجموعه آموزش آنلاین، با هدف ایجاد فرصت برابر در دسترسی رایگان به منابع یادگیری زبان انگلیسی است. تمرکز اصلی زبانیک، تولید محتوای مناسب برای شرکت در آزمون های بین المللی زبان انگلیسی مثل آیلتس، تافل، GRE و EPT است.
هم اکنون و تا اطلاع ثانوی، محتوای آموزش زبان انگلیسی در سایت زبانیک برای سطوح مختلف در قالب متن، تصویر، ویدیو، نمونه تلفظ، تست آنلاین و... بدون نیاز به هیچگونه ثبت نام و تکمیل فرم عضویت، به صورت کاملا رایگان در دسترس شما همراهان گرامی قرار دارد.


و اینکه تمام محتوای سایت، نام و لوگو به صورت رسمی ثبت شده اند و هرگونه کپی برداری به هر شکلی قابل پیگیری در مراجع قضایی است.
انتخاب تافل یا آیلتس یکی از سوالاتی که در مراحل اولیه اپلای دانشجویی در ذهن افراد شکل می گیرد مربوط به انتخاب آزمون زبانی است که باید در آن شرکت کنند.
تافل بهتر است یا آیلتس؟ کدامیک بیشتر مورد قبول دانشگاه ها هستند؟ تافل آسانتر است یا آیلتس؟ کشورهای اروپایی کدام آزمون را بیشتر قبول دارند؟ آمریکا و کانادا چطور؟ این موضوع در استرالیا به چه صورت است؟ هزینه کدام یک کمتر است؟
در این مطلب سعی می کنیم با تفکیک حالات ممکن، به شما کمک کنیم تا مناسبترین گزینه را با توجه به شرایط و اهداف خود انتخاب نمایید.

انتخاب تافل یا آیلتس


با مراجعه به وب سایت دانشگاه های مورد نظر و بخشی که اغلب با عنوان "minimum English requirement" مشخص شده است می توان آزمون و حداقل نمره ای که مورد قبول دانشگاه می باشد را مشاهده کرد. به یاد داشته باشید که ممکن است سطح نمرات و حتی آزمون (آیلتس یا تافل) برای رشته های مختلف و مقاطع مختلف و در برخی موارد حتی گرایش های مختلف یک رشته متفاوت باشد، پس با دقت صفحات وب سایت دانشگاه را متناسب با رشته و مقطع تحصیلی خود بررسی نمایید.
خوشبختانه امروزه اکثر دانشگاه های جهان چه اروپایی و چه آمریکایی و کانادایی نمرات هر دو آزمون تافل و آیلتس را می پذیرند اما عمده دانشگاههای امریکا بر روی آزمون تافل تاکید بیشتری دارند و دانشگاه های کشورهای استرالیا و کانادا و برخی کشورهای اروپایی بر آزمون آیلتس تاکید می کنند. در هر صورت به طور معمول دانشگاه ها حداقل نمره مورد نظر (آیلتس از 9 و تافل از 120 ) را در قالب یک جدول در وب سایت خود به کاربران اطلاع می دهند.
در برخی موارد ممکن است دانشگاه به صورت پیش فرض بر روی آزمون و نمره خاصی تاکید داشته باشد و در شرایطی آزمون و نمره دیگر را بر طبق معیارهایی با آزمون و سطوح نمره خود تطبیق دهد که در اغلب این موارد شما جبور هستید نمره بالاتری از استاندارد تطبیقی دو آزمون تافل و آیلتس را کسب کنید، در این صورت پیشنهاد می شود برای جلوگیری از موارد احتمالی و ضایع شدن حق خود، حتما در آزمون مورد پذیرش دانشگاه شرکت کنید.
برای مثال در نظر می گیریم نمره 95 تافل معادل نمره 6.5 آیلتس باشد (واضح است که این برابری صرفا به عنوان یک مثال است و تطبیق و برابری نمرات آیلتس و تافل اینگونه نیست). اگر دانشگاهی مورد نظر شما نمره 95 تافل را به عنوان حداقل پذیرش اعلام کند و شما همچنان قصد ارایه نمره آزمون آیلتس داشته باشید، معمولا این دانشگاه به نمره آیلتس معادل که در این مثال نمره 6.5 است بسنده نخواهد کرد و از شما نمره ای بالاتر از نمره معادل تافل از شما درخواست خواهد نمود. به عنوان مثال، نمره 7 یا بالاتر آیلتس را از شما طلب خواهد کرد. واضح است که این قضیه برای دانشگاه هایی که نمره آیلتس را می پذیرند نیز مصداق دارد. یعنی اگر دانشگاهی در استرالیا یا کانادا از شما نمره 6.5 درخواست کرد بر طبق فرض در نظر گرفته شده ارایه نمره 95 تافل کافی نبوده و شما باید نمره ای بالاتر از 95 و به عنوان مثال و100 یا حتی بیشتر ارایه کنید.

سخن پایانی
همانطور که گفته شد امروزه در بیشتر دانشگاه ها سطح جهان و اغلب کشورهای اروپایی و آسیایی تعصب خاصی نسبت به آزمونی خاص وجود ندارد و دانشجو می تواند نمره هر کدام از آزمون های تافل یا آیلتس را به عنوان نمره زبان استاندارد و بین المللی خود به دانشگاه ارایه کند. در چنین شرایطی خود شما بهتر از هر کسی می توانید با توجه به سطح زبان انگلیسی و همچنین وضعیت روانشناختی خود تعیین کنید که کدام نوع آزمون برای شما مناسبتر خواهد بود.
اغلب روان-زبانشناسان معتقدند که تیپ شخصیتی و قابلیت های یادگیری هر فرد در آماده سازی برای هر کدام از آزمون ها متفاوت است. چرا که بر اساس دامنه اطلاعات، توانمندی در یادگیری مهارت ها، و ... برای برخی افراد آزمون آیلتس و برای برخی دیگر آزمون تافل می تواند فرصت ارایه عملکرد بهتری باشد. پس می توان با بهره مندی از مشاوره ای مناسب با در نظر گرفتن علایق، سلایق، توانمندی ها و سایر پارامترهای مدنظر نسبت به انتخاب آزمون مناسبترین قدم را برداشت.

در پایان پیشنهاد می شود آن دسته از افرادی كه قصد اپلای تحصیلی برای دانشگاههای كانادا را دارند و تصميم دارند در حین تحصیل و یا پس از پایان آن برای اقامت اين كشور اقدام كنند، به فكر شرکت در آزمون آيلتس باشند چرا كه در حال حاضر سازمان مهاجرت كانادا برای امور مهاجرتی تنها آزمون آیلتس جنرال و CELPIP را قبول کرده و آزمون تافل مورد تایید این سازمان برای موارد مطرح شده نمی باشد. در این صورت چنانچه پذیرش تحصیلی خود را با ارایه نمره آزمون تافل گرفته باشید در آینده و هنگام انجام امور اقامتی مجبور حتما باید نمره آیلتس جنرال مورد نظر را نیز ارایه نمایید.